PeDRO

Data publikacji: 18.11.2024

Poniedziałkowy Dzień Rozwoju Osobistego (PeDRO)

Od poniedziałku 18 listopada 2024 r., rozpoczynamy w Internacie działania pod nazwą PeDRO (Poniedziałkowy Dzień Rozwoju Osobistego). Jest to cykl innowacyjnych działań, nie dających się jednoznacznie zakwalifikować gdyż zaplanowane aktywności ocierają się o eksperyment, zawierają w sobie wiele elementów metody projektu edukacyjnego, bazują na kreatywności zaangażowanych osób. Do realizacji projektu entuzjastycznie podchodzą wszyscy wychowankowie oraz ich Rodzice, którzy z wielkim entuzjazmem, nie tylko przyglądają się podjętym działaniom, ale aktywnie będą te działania współtworzyć.

Podstawa naukowa:

  • Kaczmarzyk M.: „Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem”, Gliwice 2020, wyd. Element, ISBN: 978-83-65532-53-4.
  • Kaczmarzyk M.: „Unikat. Biologia wyjątkowości”, Warszawa 2018, wyd. Dobra Literatura, ISBN: 978-83-658-9732-9.
  • Pyżalski J.: „Pozytywny Internet i jego młodzi twórcy”, Warszawa 2019, wyd. NASK, ISBN 978-83-65448-09-5.
  • Pyżalski J.: „Ujarzmić szkolne demony, czyli w poszukiwaniu skutecznych strategii wychowawczych”, Łask 2006, wyd. Starostwo Powiatowe w Łasku.
  • Pyżalski J.: „Nauczyciele – uczniowie. Dwa spojrzenia na dyscyplinę w klasie”, Kraków 2007, Oficyna Wydawnicza „Impuls”.

Inspiracją do podjęcia ww. innowacyjnych działań są wnioski z publikacji i badań prowadzonych przez ww. autorów, a także osobiste refleksje po licznych rozmowach z prof. Markiem Kaczmarzykiem oraz prof. Jackiem Pyżalskim.

Każdy z nas jest inny, zatem logicznym wydaje się, że mamy inne potrzeby, a nawet jeśli potrzeby są podobne, to bardzo rzadko występują w tym samym czasie. I na tej bazie, pojawił się pomysł nowego podejścia. Rezygnujemy (na razie tylko w poniedziałki!) ze sztywnych ram nauki własnej i dajemy wychowankom całkowitą swobodę działania w zakresie podejmowanych aktywności, zmierzających do wzrostu odpowiedzialności za własny rozwój. Dla niektórych przyjdzie to naturalnie – robią to od wielu lat, dla innych, potrzebne będzie wsparcie, interakcja i współpraca.

Co to oznacza w szczegółach? Najtrudniej przychodzą rzeczy, wydawałoby się oczywiste, zatem:

  • Zadbaj o swój dobrostan: jesteś zmęczony – prześpij się, odpocznij. Potrzebujesz ruchu – siłownia, bieganie, boks, basen, wędkarstwo itp. Chcesz poczytać, potrzebujesz ciszy lub wręcz odwrotnie: chcesz spotkać się z przyjaciółmi, kolegami itp. – zrób to, co uspokoi Twoje myśli i pozwoli Ci nabrać sił fizycznych i psychicznych.
  • Chcesz pogadać – zapraszam na poniedziałkowe PKS-y.
  • Nie zapominaj o tym, co należy zrobić – nauka to Twoja praca, musisz się do niej przygotować należycie, bo to podlegać będzie ocenie. Sam zdecyduj, kiedy do tej pracy się przygotujesz.

Czyli jak widać, finalnie pracy jest o wiele więcej. Każdy z wychowanków to odpowiedzialny, młody człowiek, który wkraczając w dorosłe życie, powinien zostać wyposażony przede wszystkim w zestaw informacji i wskazówek (czyli tzw. instrukcję obsługi) dot. samego siebie. Bo to ze swoimi myślami będzie spędzał każdy dzień i warto zadbać o to, aby one go napędzały, inspirowały i dawały mu energię do podejmowania działań.

Formalne uwarunkowania podejmowanych działań, wyglądają następująco:

Cel główny:

  • Efektywna i twórcza organizacja czasu wolnego, połączona z rozwijaniem zainteresowań i talentów, pozwalająca na osiąganie satysfakcji.

Cele szczegółowe:

  • Zwiększenie aktywności wychowanków.
  • Zwiększenie poczucia odpowiedzialności za własne wybory.
  • Rozwijanie zainteresowań, pasji i predyspozycji.
  • Utrwalanie dobrych nawyków zdrowego stylu życia.
  • Poszerzanie dobrostanu psychicznego młodzieży.

Ewaluacja podejmowanych działań. Na początek:

  • Indywidualne rozmowy z Rodzicami w celu monitorowania postępów pracy wychowanków
  • >Rozmowy z wychowankami i reagowanie na ich bieżące wskazówki i potrzeby, podczas PKS-ów

PS.

Co to są PKS-y? Wyjaśnienia niebawem 😊

Zastanawiam się, czy naszym przewodnim nurtem (wezwaniem) muzycznym, powinien zostać utwór: https://www.youtube.com/watch?v=HxL19VWL9TM