30.09.2024 r. w Internacie odbyły się warsztaty pt.: „Poznajmy się”, które przeprowadziła Pani Karolina Wasiołka.
Wstępem do warsztatów były wydarzenia rozgrywające się w Internacie podczas V Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia (23 – 29.09.2024r.). Głównym celem podejmowanych działań było rozbudzenie ciekawości na siebie, drugiego człowieka i świat. Podstawy naukowe takiego podejścia wynikają z podwalin psychologii pozytywnej i edukacji pozytywnej, których Pani Karolina jest fanką 😊. Dlatego zaproponowany przez Martina Seligmana model PERMAH, uważa za wzór do wyznaczania wszelkich celów do osiągnięcia i podejmowania różnorodnych aktywności w zakresie pracy z młodzieżą (dorosłym też nie zaszkodzi 😉). Świadome budowanie poczucia szczęścia i dobrostanu u dorosłych i u dzieci, wśród nauczycieli, jak i rodziców, zdaniem Pani Karoliny, będzie procentowało w postaci osobistej aktywności czy zaangażowania i podnosiło poziom wiedzy oraz dodawało odwagi i otwierało na kreatywność w sferze tworzenia więzi społecznych. Można to także wzmacniać dbałością o zdrowie i kondycję fizyczną. Szczęśliwi ludzie mają większe poczucie bezpieczeństwa i szybciej podejmują decyzje o współpracy. Są bardziej szczęśliwi z bycia z innymi, a w konsekwencji mają prostszą drogę do tego, aby osiągnąć sukces w przyszłym życiu i pracy.
Bo szczęśliwy dorosły to szczęśliwe dziecko (odwrotnie też działa 😊).
Zgodnie z modelem PERMAH, u podstawy wszelkich podejmowanych decyzji, znajdują się emocje. Mogą skutecznie zablokować nasze działania albo dodać nam skrzydeł. Dlatego Pani Karolina Wasiołka zaprojektowała cykl warsztatów pt. „Poznaj swoje emocje”, gdzie głównym celem podejmowanych działań będzie nabycie świadomości emocjonalnej poprzez racjonalizację emocji, bazującą na ich rozpoznaniu i zrozumieniu.
Plan działań zakłada serię warsztatów, pomiędzy którymi odbywać się będą mikro aktywności, rozwijających postrzeganie i rozumienie emocji.
Pierwszy warsztat za nami i pierwsza mikroaktywność. Podczas warsztatu, czas wypełniały zabawa, dyskusje i momenty refleksji wywoływane przez szereg ćwiczeń i aktywności zaprojektowanych i podawanych przez Panią Karolinę.
Mikroaktywność odbyła się 1.10.2024r. w powiązaniu z Międzynarodowym Dniem Muzyki (Zobacz naszą zabawę). W planach mamy wspólne nagranie utworu – jednak tutaj nie cel jest najważniejszy, tylko droga, którą podążamy do niego WSPÓLNIE.